top of page

יום ו׳, 21 באוק׳

|

Tel Aviv-Yafo

חירות נפשית ואנליטית

התיאוריה והקליניקה של החירות בפסיכואנליזה

ההרשמה סגורה
אירועים אחרים

זמן ומיקום

21 באוק׳ 2022, 8:00 – 13:30

Tel Aviv-Yafo, מכון מופ"ת, מכללת לוינסקי

מספר אורחים

פרטי האירוע

תכנית יום העיון

8:00-8:30 התכנסות

מושב ראשון- חירות, פסיכואנליזה ומה שביניהן

08:30-8:45 ליטל פלג: פתיח קליני- חמת זעם על חביתה

08:45-9:15 ד"ר בעז שלגי: אין דבר כזה חירות ללא תלות

09:15-09:45 עידן אורן: חירותו של הפסיכואנליטיקאי, חתרנותה של הפסיכואנליזה

09:45-10:15 הפסקה

מושב שני- דואט קליני: הכרה הדדית כערוץ לחירות בין עצמי לזולת

10:15-11:45 - פרופ' אורי הדר ושילי ורדימון: דיאלוג משותף על תיאורי מקרה

11:45-12:15 - הפסקה

מושב שלישי - מבט ביקורתי על הקשר בין חירות לפסיכואנליזה

12:15-12:45 - ד"ר דרור ינון: מרקוזה על חירות והנאה

12:45-13:15 - ד"ר שלומית ידלין גדות- חירות ואמת בפסיכואנליזה- הילכו השתיים יחדיו?

13:15-13:30 - ליטל פלג: אפילוג- חביתות, "סקס אחר" ומה שביניהם

על ההרצאות והדוברים (לפי סדר ההופעה)

ליטל פלג: פתיח קליני-חמת זעם על חביתה

ליטל פלג: פסיכולוגית קלינית, מרצה ומדריכה בבי"ס לפסיכותרפיה "יישומים קליניים", מנהלת המרכז להתמודדות עם פגיעה עצמית, דוקטורנטית בתוכנית "פסיכואנליזה וממשקיה" באוניברסיטת ת"א.

ד"ר בעז שלגי: אין דבר כזה חירות ללא תלות

על מה אנחנו מדברים כאשר אנחנו מדברים על חירות, ומה בין החירות אליה חתרה הפסיכואנליזה של פרויד לחירות אליה חותרת הפסיכואנליזה העכשווית? בהרצאה זו אציג תפיסות שונות של מושג החירות. על בסיס רעיונות פילוסופיים שונים, אתאר שתי צורות מנוגדות (לכאורה) של חופש: החופש לעצב את העולם על-פי המהות הפנימית של העצמי, והחופש לעצב את העצמי על-פי המהות העמוקה של העולם. בהקשר של יחסיו של האדם עם זולתו, מושג החירות יתואר כבלתי נפרד ממה שלכאורה נראה כניגודו, התלות. בהתאם לרעיון זה, ההרצאה תעקוב אחר האופן שבו התפתח מושג החירות בפסיכואנליזה ממושג חד ממדי של חופש מ- (דחף, הרס, זולת) למושג רב ממדי, הכולל בו זמנית את העצמי ואת הזולת, כמו גם את החריגה מ- יחד עם ההתמסרות ל-.

ד"ר בעז שלגי: פסיכולוג קליני, מרצה, מדריך וראש תוכנית הדוקטורט "פסיכואנליזה וממשקיה" בתוכנית לפסיכותרפיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. הוא עורך ראשי (במשותף) של כתב-העת "שיחות" – כתב עת ישראלי לפסיכותרפיה. ספרו "לב פקוח לרווחה – על התמסרות הדדית באזורי הטראומה" יצא ב-2022 בהוצאת "תולעת ספרים".

עידן אורן: חירותו של הפסיכואנליטיקאי, חתרנותו של הסימפטום

החירות בפסיכואנליזה הפרוידיאנית-לאקאניאנית היא ראשית כל של האנליטיקאי. חירותו נגזרת מנכונותו להתרוקן מהזדהויות ולחתור תחת ערכיו ותחת שיפוטיו האינטימיים ביותר. התמקמות כזו מול האדם הסובל היא תנאי הכרחי לאפשרות לבסס העברה אנליטית, ולכן עבודה אנליטית ואפקטים קליניים אנליטיים. מדוע? משום שהסימפטום ממנו סובל הפציינט מצביע באנליזה לא רק על סיפוק סמוי, אלא גם על הצדקנות של הפציינט. באנליזה הוא מגלה שהצדקותיו הרבות מתפקדות, בסופו של דבר, ככיסוי לדבר שיקר לו באמת. כלומר, באנליזה הוא יגלה שהסימפטום שלו מצביע על הדבר שבשמו הקריב כל ערך שיש לו, ולא פעם גם כל אינטרס וכל סיפוק.

עידן אורן: פסיכולוג קליני ופסיכואנליטיקאי, חבר ב"פורום לאקאן ת"א" ומורה ב"מרחב הקליני" של הפורום, עובד בקליניקה פרטית בתל-אביב

פרופ' אורי הדר ושילי ורדימון: דואט קליני: הכרה הדדית כערוץ לחירות בין עצמי לזולת

פרופ' אורי הדר: פרופסור אמריטוס באוניברסיטת ת"א, פסיכולוג קליני, עמד בראש המחלקה לפסיכולוגיה קלינית במכללה האקדמית רופין. מתעניין ביחסים בין שפה למוח, תקשורת לא מילולית ופסיכואנליזה בדגשים לאקאניאנים. פרסם רבות בנושאים אלו בכתבי עת בינלאומיים.

שילי ורדימון: עובדת סוציאלית קלינית (MSW) ופסיכותרפיסטית. חברת הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית ומרצה לתואר השני בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, במסלול לטיפול זוגי פסיכואנליטי בתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוני' ת"א, ובמסגרות נוספות. בעלת קליניקה בתל אביב, מציעה טיפול פרטני וזוגי.

ד"ר דרור ינון: מרקוזה על חירות והנאה

ב-1955 התפרסם ספרו של הרברט מרקוזה ״ארוס וציוויליזציה״ שבו טען שחברה לא דכאנית היא אפשרות שניתנת למימוש בתנאים החברתיים המודרניים המתקיימים בחברות פוסט-תעשייתיות מתקדמות טכנולוגית. לשם ביסוס טענתו הציע קריאה דיאלקטית של המטאפסיכולוגיה של פרויד על מנת להראות שפסימיזם ביחס לאפשרות התקיימותה של חברה כזו אינו מסקנה הכרחית של התיאוריה הפרוידיאנית. ההרצאה תתמקד בהנחה מרכזית של מרקוזה לפיה הנאה וחירות כרוכות זו בזו ומימושה של חברה חופשית תלוי בהעמדת ההנאה כתכליתה המרכזית.

ד״ר דרור ינון: מרצה בתכנית ללימודי פרשנות ותרבות, אוניברסיטת בר-אילן. תחומי מחקרו הם פילוסופיה צרפתית בת זמננו, בדגש על אקזיסטנציאליזם, פנומנולוגיה ופוסט-סטרוקטורליזם, וכן תיאוריה ביקורתית ופילוסופיה פוליטית.

ד"ר שלומית ידלין-גדות: חירות ואמת בפסיכואנליזה- הילכו השתיים יחדיו?

הפסיכואנליזה מבטיחה חירות מסוימת למי שיתמסר לה בנחישות ובהתמדה: חירות ממידה של חרדה וסבל, מרודנות הדחף,  מסופר-אגו אכזר ורודפני; חירות לקול האישי. היא גם ידועה כחסידה של אמת, וכחותרת אליה. האמת, הכריז פרויד, תעמוד כנר לרגליו של האנליטיקאי, והאהבה אליה היא המלט שמבטן ומבטיח את החוזה הטיפולי בין מטפל ומטופל במסע הכאוב שלהם בנבכי הנפש. חירות וגם אמת, מה עוד נותר לבקש? ההרצאה תזמין לבחון בעין ביקורתית את ההבטחה לחירות ואת היכולת והתנאים הנדרשים להשגת אמת. בעיקר, יידון המתח הדיאלקטי שמקיימת הפסיכואנליזה בין אמת וחירות, שלא פעם אינן דרות בשלום בכפיפה אחת, ואף מתחרות זו ברעותה.  ייבדק גם האופן בו כל אחת מהשתיים יכולה להוות איום שמציבה הפסיכואנליזה, ואף איום כנגדה.

ד"ר שלומית ידלין-גדות: פסיכואנליטיקאית ומורה במכון ת"א לפסיכואנליזה בת-זמננו. מורה בתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח אוניברסיטת ת"א, חברה בוועדת ההוראה בתוכנית לפסיכותרפיה, ביה"ס לרפואה, אונ' ת"א. מורה ומדריכה בתכנית הליבה, במסלול ההמשך "פרויד וממשיכיו" ובמסלול הדוקטורט "פסיכואנליזה וממשקיה".  חברת הבורד הבינ"ל של.IARPP  ספרה 'ענייני אמת: תיאוריה ופרקטיקה בפסיכואנליזה' יצא לאור בהוצאת בריל, 2016.

כרטיסים

  • חירות נפשית ואנליטית

    ‏220.00 ₪
    +‏5.50 ₪ דמי שירות
    המכירה הסתיימה

סך הכל

‏0.00 ₪

שיתוף

bottom of page